Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
20 / 08 / 2024

Ochrona ujęcia wody może utrudnić inwestycje mieszkaniowe.

Udostępnij:

Realizacja inwestycji budowlanych to wieloetapowy, proces podczas którego na inwestora czekają liczne pułapki. W ostatnim czasie Kancelaria podjęła się wsparcia inwestora przy przygotowaniu do realizacji osiedla mieszkalnego domków jednorodzinnych w malowniczej podpoznańskiej miejscowości.

 

Jednym z wyzwań, z którymi musi zmierzyć się inwestor jest zlokalizowanie planowanego osiedla w strefie ochrony pośredniej ujęcia wody. Ochrona ujęć wody w Polsce jest bardzo szeroka. Każda strefa ochronna ma swoje specyficzne uwarunkowania i zakazy związane z użytkowaniem terenu.

 

W wielu miejscach obowiązują jeszcze rozporządzenia Regionalnych Dyrektorów Gospodarki Wodnej wydane kilkanaście lat temu na podstawie nieobowiązujących już przepisów Prawa Wodnego z 2001 r. Stare przepisy przewidywały szeroki, otwarty katalog ograniczeń i zakazów jakie można wprowadzić w związku z ochroną ujęć wody. W wielu miejscach takie ograniczenia zostały wprowadzone.

 

Pomimo, że od 2018 r. obowiązuje nowe Prawo Wodne przewidujące mniej restrykcyjne ograniczenia dla właścicieli gruntów, na wielu terenach nadal obowiązują bardzo stare przepisy prawa miejscowego, przewidujące szerokie i nieproporcjonalne zakazy wykorzystania terenu – zwłaszcza pod inwestycje.

 

Ograniczenia te mogą być zmienione i powinny być okresowo aktualizowane. Nowe, bezpieczne dla środowiska technologie pozwalają na połączenie aspektów ochrony wód i środowiska z realizacją różnych inwestycji, a zwłaszcza bezpiecznych dla środowiska osiedli mieszkalnych. Zmiana wiekowych i nieaktualnych ograniczeń w strefach ochronnych leży w gestii Wojewody i właściciela chronionego ujęcia wody.

 

W praktyce kluczowa jest jednak inicjatywa i konsekwencja inwestora w doprowadzeniu do likwidacji bezzasadnych i nadmiernych ograniczeń w zagospodarowaniu terenu.

 

Nasza Kancelarii wspiera inwestorów w przeprowadzeniu tego procesu, w tym uzgodnieniach i przekonywaniu właścicieli ujęć wody do przeprowadzania procedur zmiany zasad ochrony konkretnych ujęć wody i pogodzenia realizacji inwestycji z faktycznymi potrzebami ochrony wód powierzchniowych i podziemnych.

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami