Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
07 / 12 / 2014

Uwaga na długi spadkowe! Czyli pokrótce o odrzuceniu spadku.

Udostępnij:

W ostatnim okresie coraz częściej możemy usłyszeć o kłopotach finansowych, w jakich znalazły się osoby, które nie znając bliżej instytucji odrzucenia spadku, odziedziczyły po bliskich czy dalszych zmarłych ogromne długi spadkowe. Dlatego też warto poświęcić chwilę na zaznajomienie się z tym zagadnieniem.


Odziedziczyć spadek możemy zarówno z testamentu jak i z ustawy, tj. reguł wynikających z Kodeksu cywilnego. Najistotniejszą kwestią przy dziedziczeniu jest czas, w którym możemy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, który wynosi 6 miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiaduje się o swoim tytule do dziedziczenia. Ważne jest, że niezłożenie takiego oświadczenia (poza nielicznymi wyjątkami) skutkuje automatycznie przyjęciem prostym spadku, tj. z wszystkimi długami spadkodawcy. Niestety, ale odpowiadamy za te długi całym swoim majątkiem, także osobistym. Odrzucić spadek możemy w dwojaki sposób, a mianowicie przed notariuszem lub sądem rejonowym, ustnie bądź na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Złożonego oświadczenia co do zasady nie można również odwołać.


Należy pamiętać także o tym, że w przypadku odrzucenia przez nas spadku, nasz udział spadkowy przypada naszym zstępnym (dzieciom). Dlatego też ważne jest, aby również  zstępni złożyli oświadczenie o odrzuceniu spadku. Analogiczna sytuacja występuje w sytuacji śmierci spadkobiercy przed złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie – wówczas prawo to przechodzi na jego spadkobierców, jednak termin do jego złożenia nie może się skończyć wcześniej, niż termin do złożenia oświadczenia po zmarłym spadkodawcy.


Powyżej opisana instytucja jest tylko jedną z niewielu z zakresu prawa spadkowego. Złożoność uregulowań prawnych dotyczących spadków, wiele możliwości i czyhających na nas zagrożeń, a także daleko idące i z reguły nieodwracalne konsekwencje z pozoru właściwych i oczywistych wyborów, szczególnie w okresie głębokiego smutku i żalu po stracie bliskiej osoby, powinny skłonić nas do zasięgnięcia fachowej i obiektywnej porady adwokata, który uchroni nas przed pochopnymi i dotkliwymi decyzjami.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami