Jedynym dopuszczalnym obecnie sposobem rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci jest sporządzenie testamentu. W typowej sytuacji testament może przyjąć formę aktu notarialnego, ale równie dobrze możemy sporządzić go samodzielnie. O czym należy pamiętać, aby nasza ostatnia wola wywoływała skutki prawne?
Testament własnoręczny (tzw. holograficzny) powinien:
- być w całości napisany pismem ręcznym (nie wystarczy zatem podpisany wydruk komputerowy);
- być opatrzony podpisem niepozostawiającym wątpliwości co do osoby, która go sporządzała (przy czym nie zawsze musi być to imię i nazwisko);
- być opatrzony datą (ale brak daty nie wywoła nieważności testamentu, jeśli nie ma wątpliwości co do zdolności testowania spadkodawcy, treści testamentu lub wzajemnego stosunku kilku testamentów).
Należy pamiętać, że możliwe jest współistnienie kilku testamentów oraz odwołanie zarówno całego testamentu, jak i jego poszczególnych postanowień.
Ponadto, w testamencie możemy zarówno powołać określone osoby do spadkobrania, jak i od dziedziczenia wyłączyć. Możemy także dokonać tzw. wydziedziczenia, czyli pozbawienia uprawnionych osób prawa do ubiegania się o należny im zachowek.
Więcej informacji udzielą Państwu prawnicy naszej Kancelarii. Zapraszamy do kontaktu.