Niedawno informowaliśmy Państwa o kolejnych wielkich zmianach w przepisach dotyczących dziedziczenia. Przypomnijmy, że za niecałe dwa tygodnie zastosowanie rozpoczną przepisy unijnego rozporządzenia nr 650/2012 regulującego transgraniczne dziedziczenie na terenie Unii Europejskiej.
Europejskie poświadczenie dziedziczenia – nowa instytucja, dzięki której zniknąć ma problem uznawania zagranicznych orzeczeń spadkowych zostanie wprowadzona już wkrótce.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego i ustawy – prawo o notariacie wprowadzająca omawiany dokument dość gładko przeszła przez prace parlamentarne. Co do zasady Senat zgodzili się ze stanowiskiem Sejmu i dzięki temu ustawa została już przekazana do podpisu Prezydentowi. Pozostaje oczekiwać na jej podpisanie, ogłoszenie, a następnie wejście w życie.
Poniżej wskazujemy najistotniejsze kwestie związane z europejskim poświadczeniem dziedziczenia:
- będzie mogło być wydane przez sądy (z wyłączeniem referendarzy) i notariuszy;
- działania notariuszy podlegać będą kontroli sądowej;
- dokumenty wydane przez notariuszy i sądy będą równorzędne i tylko do zainteresowanych zależeć będzie do jakiego podmiotu zgłoszą się w celu uzyskania poświadczenia;
- sprawami dotyczącymi poświadczenia nie będzie mógł zajmować się konsul;
- wysokość opłaty sądowej od wniosku o wydanie poświadczenia wyniesie 300 zł.
Jeśli macie Państwo pytania dotyczące europejskiego poświadczenia dziedziczenia zachęcamy do kontaktu z Pauliną Skonieczną (paulina.skonieczna@krotoski-adwokaci.pl).