Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
16 / 09 / 2021

Znak budowlany B dla wyrobów budowlanych – jak zrealizować obowiązek?

Udostępnij:

Wprowadzenie na rynek większości wyrobów budowlanych wiąże się obowiązkiem oznakowania ich europejskim znakiem CE albo polskim znakiem budowlanym B.


W tym artykule poruszę kwestie związane ze znakiem budowlanym B. 


Jakich towarów dotyczy obowiązek?


Obowiązek opatrzenia znakiem budowlanym B dotyczy towarów przeznaczonych na rynek  Polski i wymienionych w załączniku do właściwego rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, dla których brak jest obowiązku oznakowania znakiem CE.


Obowiązek opatrzenia znakiem CE albo znakiem budowlanym B dotyczy niemal wszystkich wyrobów budowlanych.


Obowiązek obowiązkowi nierówny


W zależności od rodzaju wyrobu, przewiduje się różne procedury certyfikacyjne. Część z nich wymaga zaangażowania wyspecjalizowanego laboratorium lub wyznaczonego przez właściwe organy podmiotu certyfikującego. W niektórych przypadkach jednak, procedurę certyfikacyjną producent może przeprowadzić samodzielnie.


Polska Norma i Krajowa Ocena Techniczna


Procedurę certyfikacyjną, o której mowa wyżej, przeprowadza się w oparciu o charakterystyki wyrobu wskazane we właściwej Polskiej Normie. Gdy dla danego wyrobu brak Polskiej Normy, producent musi postarać się o wydanie dla niego Krajowej Oceny Technicznej.


Co po procedurze?


Wynikiem wykonanej oceny i weryfikacji winna być sporządzona tzw. krajowa deklaracja właściwości użytkowych oraz etykieta towaru, na której znajdą się wszystkie wymagane przez właściwe przepisy informacje.


Odpowiedzialność


Umieszczając znak B na towarze producent wskazuje, że przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zgodność produktu z deklarowanymi w ten sposób właściwościami użytkowymi oraz ze wszystkimi obowiązującymi wymaganiami w zakresie tego znakowania. Producent, który wprowadza do obrotu wyrób budowlany oznaczony znakiem B, który nie spełnia wymagań w zakresie jego właściwości lub procedury uzyskania praw do oznakowania, podlega karze do 100.000,00 złotych.


Natomiast producent, który wprowadza do obrotu wyrób budowlany podlegający obowiązkowi oznakowania B bez tego oznakowania, podlega karze pieniężnej w wysokości do 20.000,00 zł. Tej samej karze podlega producent, który nie sporządza wymaganej deklaracji właściwości użytkowych lub dokumentacji technicznej.


Producent, który nie załącza do wyrobu wymaganej dokumentacji, w tym krajowej deklaracji właściwości użytkowych, instrukcji, czy też etykiety może być obciążony karą do 10.000,00 złotych.


Jak uzyskać pomoc?


Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prawa budowlanego. W tym zakresie udzielamy także pomocy w zakresie oznakowania znakiem budowlanym B, to jest ustalamy czy dla danego wyrobu budowlanego istnieje obowiązek oznakowania, wskazujemy właściwą procedurę i udzielamy pomocy w zakresie opracowania właściwych dokumentów, w tym krajowej deklaracji właściwości użytkowych i etykiety produktu. Świadczenie usługi na najwyższym poziomie zapewnia nam współpraca z praktykami – inżynierami budownictwa.


Jeżeli będą mieli Państwo pytania związane z powyższym tematem, zachęcamy do kontaktu.


Łukasz Kułaga


radca prawny / specjalista kancelarii M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni sp.k. w zakresie branży budowlanej i nieruchomości


lukasz.kulaga@krotoski-adwokaci.pl; 696 075 400

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami