Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
31 / 03 / 2022

Wzrost stawek odsetek ustawowych | rosnące zaległości w płatnościach

Udostępnij:

Wiele firm aktualnie boryka się z brakiem płynności finansowej, na rynku da się zauważyć coraz to większe zatory płatnicze, dodatkowo ciągle rosnące ceny i brak dostępu do towarów i surowców sprawia, że działanie na polskim czy międzynarodowym rynku staje się nieprzewidywalne.

 

Poniżej przedstawiamy powszechnie występujące w obrocie gospodarczym odsetki, których wysokość wynika z przepisów prawa. Odsetki te dotyczą więc wszystkich podmiotów, w szczególności dotyczyć mogą przedsiębiorców.

 

Transakcje handlowe

 

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych reguluje część obrotu miedzy przedsiębiorcami.

Ustawa przewiduje instrumenty walki z zatorami płatniczymi, obowiązki po stronie przedsiębiorców z tym związane, przyznaje rekompensatę kosztów poniesionych na odzyskiwanie należności oraz przede wszystkim wprowadza odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Transakcją handlową w myśl ustawy jest transakcja, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usług związanych z działalnością gospodarczą stron.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych:

  • gdy dłużnikiem jest publiczny podmiot leczniczy  - odsetki w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych – 11,5 % w skali roku
  • gdy dłużnikiem nie jest publiczny podmiot leczniczy - odsetki w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych – 13,5% w skali roku

 

Odsetki ustawowe za opóźnienie

 

Gdy nie mamy do czynienia z ww. transakcjami handlowymi, w grę wchodzą odsetki ustawowe za opóźnienie. Dotyczą one relacji innych niż zawierane w związku z działalnością gospodarczą obu podmiotów, tj. np.:

 

  • transakcji między konsumentami,
  • lub gdy przedsiębiorcą jest tylko jedna strona transakcji a drugą konsument,
  • lub gdy nawet obie strony są przedsiębiorcami, ale zawierają transakcję niewiązaną z ich działalnością gospodarczą.

 

W takich sytuacjach żądać można odsetek ustawowych za opóźnienie, które wynoszą 9% w skali roku.

W umowie uregulować można, że odsetki za opóźnienie będą wyższe niż wskazane wyżej, niemniej maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie

 

Odsetki od kosztów procesu

 

Zdarza się, że koniecznością w danej sprawie jest proces sądowy. W przypadku jego wygrania (w całości lub w części), Sąd zasądzi na rzecz wygrywającej strony zwrot kosztów, na które to koszty składają się m.in.:

  • koszty sądowe (np. zwrot wyłożonej opłaty od pozwu),
  • koszty zastępstwa procesowego, gdy strona była reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika.

 

Od zasądzonych na naszą rzecz kosztów przysługują odsetki w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie. Odsetki takie przysługują od uprawomocnienia się orzeczenia je zasądzającego do dnia zapłaty.

Jeśli kontrahent nie ureguluje należności z orzeczenia sądowego można więc skierować wniosek egzekucyjny do komornika i żądać w nim nie tylko należności głównej z zasądzonymi odsetkami ale także kosztów procesu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.

Wskazane wyżej stawki odsetek ukształtowane zostały 9 marca 2022 r., kiedy NBP po raz ostatni podniósł stopy procentowe. Ingerencje NBP w rynek mają wiele skutków, zwiększenie wysokości odsetek jest jednym z nich. Zaległości w płatnościach będą więc coraz bardziej dotkliwe.

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami