Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
26 / 05 / 2020

Tarcza 4.0. w sejmie - jakie rozwiązania wprowadzi?

Udostępnij:

W dniu 22 maja 2020 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk 382). Jest to tzw. Tarcza 4.0, która będzie jednocześnie ostatnią tarczą antykryzysową „ratującą gospodarkę”. Niestety, skutki epidemii są odczuwalne we wszystkich jej sektorach w kraju.


W projekcie nie pojawiły się kontrowersyjne zapisy dotyczące zwalniania pracowników mailowo czy możliwość obniżenia o 10 proc. wymiaru czasu pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy. Wprowadzone w niej zmiany podatkowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Nie są rewolucyjne, ale na pewno polepszą ich sytuację finansową.


Projekt przewiduje złagodzenie warunków ulgi na złe długi w PIT/CIT. Firma, która straciła na epidemii będzie mogła z niej skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności (normalnie jest 90 dni). To polepszy sytuację przedsiębiorców, którym nie płacą na czas kontrahenci. Dodatkowo, ma ulec zwiększeniu ulga na darowizny. Firmy będą mogły odliczyć od dochodu wsparcie m.in. dla domów pomocy społecznej czy schronisk dla bezdomnych. Ulga obejmie też przekazywane szkołom komputery. Kolejna zmiana, to możliwość rozliczenia w kosztach PIT/CIT kary i odszkodowania płacone kontrahentom np. z tytułu wad wykonanych usług.


Ponadto, zostanie rozszerzona możliwość uzyskania świadczenia postojowego na samozatrudnionych, którzy obok działalności mają także inne źródło dochodu – etat lub zlecenie. Także więksi przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników, zyskają nowe możliwości wprowadzania przestoju i obniżania im wymiaru czasu pracy. Nowa regulacja zawarta w projekcie przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł wprowadzić przestój z obniżeniem wynagrodzenia pracowników o połowę, lub obniżyć im wymiar czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Doprecyzowano także zasady pracy zdalnej oraz wprowadzono możliwość „wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy”.


Czwarta Tarcza wprowadza "uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne" do dnia 30 czerwca 2021 r., dla przedsiębiorców, którzy w czasie kryzysu wpadli w tarapaty finansowe. Procedura oddłużenia ma się odbywać w ciągu czterech miesięcy. O jej uruchomieniu ma decydować sam przedsiębiorca, wystarczy, że zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i opublikuje swoją decyzję w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Najważniejsze jednak to dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na podstawie umów zawartych do dnia 31 grudnia 2020 r. przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych wynikających z rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2.


kontakt: r. pr. Małgorzata Miller - manager ds. obsługi prawnej branży automotive, malgorzata.miller@krotoski-adwokaci.pl, tel. 664 330 302.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami