Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
18 / 06 / 2020

Obowiązkowa strona internetowa spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej

Udostępnij:

Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła wiele zmian, m.in. w zakresie obowiązków, które ciążą na spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.


Do końca roku 2019 obowiązek prowadzenia stron internetowych ciążył wyłącznie na spółkach publicznych. Nowelizacja ksh taki obowiązek wprowadziła również dla spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.


Informacje, które powinny znaleźć się na stronie internetowej spółki


Zgodnie z art. 5 § 5 ksh spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek. Takimi ogłoszeniami będą m.in. sprawozdania finansowe czy projekty uchwał. Aktualne pozostają przepisy art. 127 § 5 oraz art. 374 § 1 ksh. Zgodnie z tymi przepisami informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać firmę spółki, jej siedzibę i adres, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru, numer identyfikacji podatkowej (NIP), a także wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego. Te przepisy stosuje się również odpowiednio do oddziału spółki akcyjnej mającej siedzibę za granicą.


Sankcje za naruszenie obowiązku prowadzenia strony internetowej


Spółka, która nie aktualizuje strony internetowej naraża się na różnego rodzaju sankcje. Jeśli na stronie internetowej nie zostaną zamieszczone informacje np. o planowanym walnym zgromadzeniu lub informacje nie zostaną zamieszczenie zgodnie z wymogami formalnymi akcjonariusz będzie mógł zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia.


Sprawy spółki co do zasady prowadzi zarząd, należy więc uznać, że to zarząd jest odpowiedzialny za prowadzenie i aktualizację strony internetowej spółki. Dlatego zatem to członek zarządu, który dopuści do tego, że informacje na stronie internetowej nie będą zawierały danych określonych w przepisach kodeksu będzie podlegał grzywnie do 5.000 złotych. Takiej samej karze będzie podlegał komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej uprawniony do reprezentowania spółki, który nie zadba o to, by informacje na stronie internetowej były prawidłowe i kompletne. Karę grzywny wprowadza przepis art. 595 § 1 ksh.


Obowiązek zgłoszenia do KRS


Zmianie uległ także art. 47 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z tym przepisem, spółki akcyjne i spółki komandytowo-akcyjne zobowiązane są zgłaszać adres strony internetowej, a także ich zmiany. Zgłoszenia powinny być dokonywane w terminie 7 dni od powstania strony internetowej lub jej zmiany. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, sąd rejestrowy będzie upoważniony do wszczęcia postępowania przymuszającego.


Uzasadnienie zmian


Pomimo, że wprowadzenie obowiązku prowadzenia strony internetowej przez spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne wiąże się z dodatkowymi kosztami dla spółek, ustawodawca w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej wskazał, że takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim usprawnić ochronę praw akcjonariuszy i ograniczyć ryzyko braku komunikacji z nimi. Zmiany mają także zapewnić większe bezpieczeństwo obrotu.


Pomimo dodatkowych obowiązków dla spółek i nieco większych kosztów, wprowadzone zmiany mają być odpowiedzią na postępujący proces digitalizacji spółki akcyjnej.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami