Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
10 / 03 / 2021

Nowe sprawozdanie do BDO za 2020 r. tylko do 15 marca br.

Udostępnij:

Przypominamy, że termin na złożenie sprawozdania za 2020 r. upływa 15 marca 2021 r.


Kto składa roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami?


Zgodnie z art. 73 ustawy o odpadach (Dz. U. 2020 poz. 797 tj. 4 maja 2020 r.) roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi sporządzają:



  1. wprowadzający opakowania oraz eksportujący opakowania, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;

  2. wprowadzający produkty w opakowaniach, eksportujący i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;

  3. przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;

  4. wprowadzający na terytorium kraju produkty, o których mowa w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej;

  5. wprowadzający pojazdy, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji;

  6. wprowadzający sprzęt lub autoryzowany przedstawiciel;

  7. wprowadzający baterie lub akumulatory, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.


BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność w szarej strefie oraz usprawnić recykling.


Aktualnie, sprawozdanie za 2020 r. jest składane w wersji elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w wyżej wymienionej bazie.


W najbliższym czasie zapowiadane jest także połączenie w systemie BDO bieżącej ewidencji z kart ewidencji odpadów ze sprawozdaniem rocznym dla marszałka w BDO.  


Zgodnie z interpretacjami Ministra właściwego do spraw środowiska podmioty, które zajmują się prowadzeniem działalności w zakresie sprowadzania na rynek krajowy pojazdów mechanicznych, które zawierają baterie i akumulatory oraz oleje smarowe, preparaty smarowe czy opony są obowiązane do uzyskania odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów powstałych z tych produktów.


Powyższe podmioty, do których zaliczamy m. in. hurtownie motoryzacyjne czy dealerów samochodowych, są również obowiązane do wyliczenia i uiszczenia należnej opłaty produktowej, w sytuacji, w której nie osiągną wymaganych przepisami poziomów odzysku i recyklingu.


Istnieje możliwość zwolnienia się od powyższych obowiązków w zakresie sprawozdawczości przez zawarcie umowy na piśmie z organizacją odzysku, która zapewnia odpowiedni poziom odzysku i recyklingu oraz sporządza i składa sprawozdania w imieniu przedsiębiorcy.


Należy również zaznaczyć, że obowiązki z zakresu ochrony środowiska, które zostały nałożone na przedsiębiorców są obwarowane sankcjami, których wysokość sięga nawet 1.000.000 zł. Przykładowo, niezłożenie sprawozdania przez przedsiębiorcę może skutkować nałożeniem na niego grzywny, zgodnie z art. 180a Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami