Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
12 / 08 / 2020

Koronawirus w zakładzie pracy - jak postępować? Instrukcja dla pracodawców

Udostępnij:

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję postępowania w przypadku wykrycia koronawirusa w zakładzie pracy lub w przypadku uzasadnionego podejrzenia zachorowania. Schemat działania został dodatkowo potwierdzony w drodze konsultacji z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu.



  • Pracodawca powinien niezwłocznie poinformować pracowników o zachorowaniu lub uzasadnionym podejrzeniu zachorowania, które wystąpiło w zakładzie pracy, ponieważ ciąży na nim obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

  • Pracodawca, ale także każda osoba przebywająca na terytorium RP, powinna niezwłocznie powiadomić właściwą stację sanitarno – epidemiologiczną o zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

  • Organy inspekcji sanitarnej dokonują oceny sytuacji, w szczególności przeprowadzają wywiad środowiskowy. Na podstawie zebranych informacji oceniają stopień zagrożenia epidemiologicznego, możliwości rozprzestrzeniania się wirusa oraz określają niezbędne do podjęcia środki. W szczególności może to być skierowanie pracowników na kwarantannę, wykonanie testów na koronawirusa, dezynfekcja miejsca pracy, sprzętów, innych pomieszczeń.

  • Aktualnie brak generalnego nakazu zamykania zakładu pracy w przypadku wykrycia zachorowania na koronawirusa. Każdorazowo konieczność taka jest oceniania przez właściwy organ indywidualnie.

  • Konieczne może okazać się ograniczenie funkcjonowania zakładu pracy, tj. np. wyłączenie jego części z użytku oraz skierowanie pracowników na kwarantannę. Jeśli wyłączenie części zakładu byłoby niemożliwe lub bezcelowe, zapewne zasadne będzie zamknięcie całego zakładu pracy.

  • Wydaje się, że całkowite zamknięcie zakładu pracy będzie miało miejsce w przypadku miejsc o mniejszych powierzchniach, zwłaszcza tych, gdzie pracownicy mają powszechny kontakt ze sobą. Dotyczyć to będzie zwłaszcza biur, których pracownicy zazwyczaj mogą być skutecznie kierowani do wykonywania pracy zdalnej.

  • Niezależnie od działań inspekcji sanitarnej pamiętać należy, że każdorazowo to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Wobec tego nawet przy braku nakazów ze strony inspekcji sanitarnej, celowe jest dołożenie wszelkich starań w celu ograniczenia zagrożenia epidemiologicznego (dezynfekcja pomieszczeń, sprzętów, części wspólnych lokalu, skierowanie na pracę zdalną, przestrzeganie dystansu społecznego, ograniczenie liczby osób w zakładzie pracy).


W razie pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami