Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U. 2019 poz. 1649; dalej: „Ustawa o zatorach”), przewiduje szereg rozwiązań mających na celu rozwiązanie problemu opóźnień w płatnościach pomiędzy przedsiębiorcami, które najbardziej dotkliwie odczuwają mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Przede wszystkim jednak, ustawa o zatorach wprowadza istotne zmiany w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (również w odniesieniu do tytułu ustawy), zmieniając ją na Ustawę o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U. 2013 poz. 403 ze zm.; dalej: „Ustawa o opóźnieniach w transakcjach handlowych”).
Nowelizacja nałożyła na przedsiębiorców nowe obowiązki związane z ustalaniem terminów płatności w transakcjach handlowych. Dodatkowo na część podatników został nałożony obowiązek składania corocznych sprawozdań o stosowaniu tych terminów. W zeszłym tygodniu zostały w końcu opublikowane wzory sprawozdań o tzw. zatorach płatniczych. Pierwsze sprawozdania muszą zostać złożone do 31 stycznia 2021.
Kto jest zobowiązany?
Obowiązek składania sprawozdań o zatorach płatniczych został nałożony na dużych podatników, tj. podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów oraz pozostali podatnicy CIT, których wartość przychodów w roku podatkowym przekroczyła 50 mln EUR (chodzi o podatników CIT, którzy uzyskali przychód przekraczający 50 mln euro w roku podatkowym zakończonym w 2019 r.).
Sprawozdania powinny zostać złożone przez kierowników jednostek zgodnie z obowiązującymi zasadami reprezentacji. Za kierownika podmiotu uznaje się członka zarządu lub innego organu zarządzającego tego podmiotu, a jeżeli organ ten jest wieloosobowy – członków tego organu oraz komplementariusza prowadzącego sprawy spółki (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej). Kierownikiem jest też likwidator, syndyk oraz zarządca ustanowiony w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Kiedy złożyć zeznanie?
Sprawozdania o zatorach płatniczych podlegają przekazaniu w terminie do 31 stycznia każdego roku. Sprawozdania za 2020 rok powinny zostać złożone przez podatników w okresie od 1 stycznia do 31 stycznia 2021 r.
Jak je złożyć?
Sprawozdania składane są Ministrowi Rozwoju, Pracy i Technologii wyłącznie w formie elektronicznej wg określonego wzoru. Złożenie sprawozdań o zatorach płatniczych jest możliwe za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl przy użyciu Profilu Zaufanego lub Podpisu Kwalifikowanego. Przekazane przez podatników sprawozdania będą następnie publikowane przez Ministra Rozwoju w Biuletynie Informacji Publicznej.
Co powinno zawierać sprawozdanie?
Sprawozdanie, zawiera, poza podstawowymi danymi identyfikującymi składający podmiot, następujące dane:
1. wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych oraz spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie:
- nieprzekraczającym 30 dni,
- od 31 do 60 dni,
- od 61 do 120 dni,
- przekraczającym 120 dni od dnia wystawienia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi,
2. wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych lub niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych temu podmiotowi w tym roku.
Przepisów ustawy nie stosuje się do długów objętych postępowaniami prowadzonymi na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe oraz ustawy Prawo restrukturyzacyjne (art. 3 ust. 1).
Zarządcy wyznaczeni w postępowaniach restrukturyzacyjnych oraz syndycy w postępowaniach upadłościowych muszą więc mieć na uwadze jedynie terminy regulowania zobowiązań bieżących (po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego lub ogłoszeniu upadłości). Nie muszą natomiast monitorować, o ile przekroczony został przez znajdującego się w upadłości lub likwidacji dłużnika termin płatności wierzytelności, które są objęte układem.
Ustawa przewiduje odpowiedzialność karną, w postaci kary grzywny za nieprzekazanie sprawozdania w terminie oraz utrudnianie lub udaremnia wywiązanie się z tego obowiązku.