Przypominamy, że 13 lipca tego roku upływa termin do dokonania zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Pierwotnie termin ten wyznaczony był na 13 kwietnia, ale epidemia wydłużyła go właśnie do 13 lipca.
Rejestr został utworzony w związku z obowiązującą od 2018 roku ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu znaną jako AML CFT, a wspomniany obowiązek odnoszący się do wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dotyczy każdej spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, z wyłączeniem wąskiej grupy tzw. publicznych spółek akcyjnych czyli takich, o których mowa w ustawie o ofercie publicznej.
Do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych spółki podają przede wszystkim dane swoich beneficjentów rzeczywistych czyli osób fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia. Uprawnienia te wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych i umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę. Dane te należy każdorazowo aktualizować w terminie 7 dni.
Zgłoszenia do Rejestru i podania danych dotyczących beneficjentów rzeczywistych dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Taka osoba składa jednocześnie pisemne oświadczenie o prawdziwości zgłaszanych informacji, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Spółki, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia informacji, lub nie zrobiły tego w terminie, podlegają karze pieniężnej do wysokości nawet 1 000 000 zł. Niezależnie od tego, na podstawie przepisów ustawy osoba dokonująca zgłoszenia może ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do Rejestru nieprawdziwych danych, a także niezgłoszeniem w ustawowym terminie danych i ich zmiany.