W dniu 17 października 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Sama ustawa ma na celu – wedle deklaracji rządu – podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej. Niemniej, z perspektywy pracodawców zatrudniających takie osoby, ustawa przewiduje pewne korzystne rozwiązania. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia, a stosowana będzie do dochodów uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2025 r.
Na czym ma polegać wsparcie przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy? Ustawa przewiduje trzy zasadnicze płaszczyzny wsparcia.
- W chwili obecnej – czyli jeszcze w okresie vacatio legis nowych przepisów - w przypadku pierwszego powołania żołnierza WOT do służby wojskowej pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu odprawę, odpowiadającą wysokość dwutygodniowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Po wejściu ustawy w życie obowiązek ten ma zniknąć, a żołnierzom będzie wypłacane świadczenie początkowe, za które odpowiadać będzie jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz pozostaje. Oznacza to zniesienie obowiązku ponoszenia owego dotychczasowego wydatku przez pracodawcę. Z perspektywy samego żołnierza istotne jest to, że świadczenie będzie wypłacane w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, a także, że wypłacane ono będzie tylko raz - przy okazji pierwszego powołania.
- Szczególnie atrakcyjne dla pracodawców będą nowe ulgi podatkowe, które będą przysługiwać z tytułu zatrudniana żołnierza WOT lub żołnierza Aktywnej Rezerwy wojskowej (AR). Pracodawcy będą uprawnieni do odliczenia od podstawy opodatkowania kwot od 12 000 zł do 24 000 zł, w zależności od długości nieprzerwanej służby wojskowej w jednej ze wskazanych formacji. Ponadto, mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy będą mogli powyższe kwoty odliczeń podwyższyć o współczynnik 1,5. Dla pozostałych przedsiębiorców, o ile zatrudniają przez cały rok co najmniej 5 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, współczynnik ten wynosić będzie 1,2.
- Trzecim rodzajem wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT lub AR, przewidzianym przez nowe przepisy są preferencyjne warunki dla wykonawców ubiegających się o zamówienia publiczne. Zamawiający będą mogli uznawać zatrudnianie żołnierzy jako kryterium jakościowe i w związku z tym przyznawać dodatkowe punkty w postępowaniu wykonawcom, którzy to kryterium realizują. Minister Obrony Narodowej wyznaczy jednostki, które będą obowiązane stosować owe kryterium niezależnie od innych kryteriów oceny ofert, a także wyznaczy wagę tego kryterium, która nie będzie mogła być niższa niż 10%.