Obecna nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego rozstrzyga problem tzw. prokury łącznej niewłaściwej oraz traktowania soboty jako dnia roboczego.
Projekt nowelizacji przepisów od 2017 roku.
Wprowadzona zmiana rozwiąże dotychczasową niepewność stanu prawnego i będzie polegała na umożliwieniu ustanowienia nowej prokury swoiście łącznej, uprawniającej prokurenta do podejmowania stosownych czynności prawnych wspólnie lub wyłącznie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej. Ponadto rodzaj tak ustanowionej prokury powinien znaleźć odzwierciedlenie przy wpisie do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego co będzie stanowiło o skuteczności czynności prawnych dokonanych w ten sposób.
W praktyce będzie to wyglądało tak, że przedsiębiorca ustanawiając prokurenta określi rodzaj i sposób udzielonej prokury wskazując przykładowo, że prokurent działa wyłącznie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki osobowej.
Ustawodawca przyjął również zmianę w zakresie statusu soboty, traktowanej od tej pory jako dzień wolny od pracy, co oznacza, że wszelkie terminy przypadające na dokonanie określonych czynności w sobotę będą upływać w następnym dniu nie będącym sobotą. Jak dołożymy do tego niedzielę, która jest już ustawowo dniem wolnym od pracy, to upływ terminu do wykonania czynności przypadnie na poniedziałek do godz. 23:59.