Centrum Informacyjne Rządu w oficjalnym komunikacie potwierdziło – podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), i to już od 1 stycznia 2014 roku, najprawdopodobniej zostaną objęte dwie spółki osobowe – komandytowa i komandytowo - akcyjna. To, co jeszcze rok temu wydawało się być odległą przyszłością, nabiera coraz bardziej realnych kształtów.
Skutki zmian dotychczasowych form opodatkowania odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy wskutek optymalizacji podatkowej prowadzą działalność gospodarczą w postaci jednej ze wskazanych wyżej form. Przypomnijmy, iż dotychczas dochody spółek komandytowych i komandytowo - akcyjnych opodatkowane były na jednym tylko poziomie – na płaszczyźnie zysków poszczególnych wspólników. To wspólnicy (akcjonariusze i komandytariusze) byli więc podatnikami. Nowelizacja ustaw podatkowych przewiduje natomiast rozwiązanie zgoła odmienne i poniekąd rewolucyjne. Zakłada bowiem, że dochody obu spółek będą podlegały opodatkowaniu na dwóch poziomach – udziałów w zyskach wypłacanych wspólnikom (19 %) oraz samej spółki (19%). Spółki osobowe staną się więc podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a ich struktura podatkowa zostanie ujednolicona z tą, którą zarezerwowano dla spółek kapitałowych – spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W związku z zaplanowanymi zmianami wspólnicy spółki komandytowej lub komandytowo – akcyjnej powinni poważnie zastanowić się nad podjęciem decyzji, co do dalszej formy prowadzonej działalności gospodarczej. Wybór najczęściej padnie na spółkę jawną bądź spółkę z o.o. Pierwsza wyróżnia się znacznie korzystniejszym opodatkowaniem wspólników - wyłącznie na poziomie uzyskiwanego przez wspólnikach udziału w zyskach spółki, z kolei druga ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za powstałe zobowiązania.
Pomimo przekształcenia formy prawnej spółki zmianie nie ulega zakres już posiadanych przez spółkę praw i obowiązków (jeśli więc spółce udzielona została koncesja, zezwolenie lub ulga – przysługują one nowemu podmiotowi), a dotychczasowi wspólnicy stają się ex lege wspólnikami powstałej spółki. Również w sytuacji, gdy spółka wypracowała już silną pozycję na rynku, kojarzoną z firmą spółki – możliwe jest także zachowanie dawnego brzmienia firmy z dodaniem jedynie oznaczenia wskazującego na formę prawną nowego podmiotu.
W obliczu pojawiających się zapowiedzi zmiany opodatkowania, aby przekształcenie było skuteczne i wywołało zamierzone skutki prawne należy spełnić szereg wymogów formalnych. Przekształcenie takie może trwać nawet kilka miesięcy. Przede wszystkim wspólnicy spółki komandytowej lub komandytowo - akcyjnej winni sporządzić plan przekształcenia spółki, dołączyć do niego stosowne załączniki i poddać je badaniu biegłego rewidenta. Kolejnym krokiem jest powzięcie przez wspólników uchwały o przekształceniu spółki, poprzedzone dwukrotnym poinformowaniem wspólników o zamiarze powzięcia stosownej uchwały oraz umożliwieniem im zapoznania się z pełną treścią planu przekształcenia, załącznikami i opinią biegłego rewidenta. Na przekształcenie spółki zgodę powinni wyrazić wspólnicy. Jeżeli jednak przedsiębiorca zamierza przekształcić spółkę komandytową lub komandytowo – akcyjną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, oprócz wszystkich komplementariuszy za przekształceniem muszą wypowiedzieć się komandytariusze bądź akcjonariusze reprezentujący co najmniej 2/3 sumy komandytowej lub kapitału zakładowego. Dotychczasowi wspólnicy muszą również określić sposób powołania członków organów spółki przekształconej bądź wskazać wspólników prowadzących i reprezentujących jej sprawy. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy albo podpisanie statutu spółki przekształconej oraz zgłoszenie zmian do Krajowego Rejestru Sądowego, w następstwie których dojdzie do wpisu nowej, a wykreślenia dotychczas funkcjonującej spółki.
Praktyka wskaże ku jakim działaniom będą skłaniać się podmioty prowadzące spółki komandytowe lub komandytowo – akcyjne i z jaką intensywnością procesy przekształceniowe będą zachodzić. Pewne jest jednak, że zmiany prawa podatkowego wywrą niezaprzeczalny wpływ na przedsiębiorców, którzy zostaną objęci ich zasięgiem.