Środek lata to okres najintensywniejszego zatrudniania do prac sezonowych. Urzędy pracy podają, że tylko w czerwcu zgłoszonych zostało ponad 115.000 ofert zatrudnienia. Częstym sposobem pozyskiwania rąk do pracy jest zatrudnianie cudzoziemców. Pracownikami są z reguły obywatele krajów spoza wspólnoty europejskiej. Zatrudniając ich należy pamiętać o kilku obowiązkach:
Legalność pobytu
Na pracodawcach (ale również zleceniodawcach i zamawiających) ciąży obowiązek uzyskania od pracownika kopii dokumentu potwierdzającego legalność jego pobytu w kraju. Z reguły będzie to wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy albo stały. Należy pamiętać, żeby ich kopie przechowywać przez cały okres zatrudniania.
Zgłoszenie do urzędu pracy
Pracodawca zobowiązany jest złożyć we właściwym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Określa się w nim szczegóły zatrudnienia, między innymi wynagrodzenie, które musi być zgodne z danymi wskazanymi w umowie. UWAGA! Oświadczenie należy koniecznie złożyć w urzędzie przed powierzeniem pracy.
Umowa – koniecznie pisemna
Niby oczywiste, ale nie dla wszystkich. Należy bezwzględnie pamiętać, aby zawrzeć i wręczyć cudzoziemcowi egzemplarz pisemnej umowy, na podstawie której go zatrudniamy. Przypominamy, że zatrudnienie może przybrać formę zarówno stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego.
Zameldowanie
Cudzoziemcy mają obowiązek zgłoszenia swojego pobytu w Polsce. Obywatele Państw spoza UE powinni zameldować się w miejscu czasowego lub stałego pobytu najpóźniej 4 dni od przybycia do kraju. Co do zasady obowiązek spoczywa na nich, jednakże częstą praktyką jest udzielenie przedsiębiorcy przez pracownika pełnomocnictwa do dokonania formalności związanych z meldunkiem.