Prawnicy Kancelarii wspierają wykonawców budowlanych w licznych sporach sądowych o wadliwe wykonanie robót, w tym ostatnio dotyczących realizacji budynków mieszkalnych niskoemisyjnych (tzw. budownictwa pasywnego).
Proces budowlany jest bardzo złożony i wymaga udziału wielu specjalistów. Nie zawsze relacje na budowie układają się prawidłowo, a ich konsekwencjami inwestorzy często próbują obciążyć wykonawcę. Jednak błędy często popełniają projektanci, inspektorzy nadzoru, a przede wszystkim sami inwestorzy. Odpowiedzialność wykonawcy nie jest absolutna.
Te nowoczesne i proekologiczne technologie nadal są nowością na polskim rynku. Zlecając budowę budynków w standardzie pasywnym, inwestorzy i ich przedstawiciele często nie rozumieją specyfiki takich inwestycji i próbując za wszelką cenę zredukować koszty budowy popadają w konflikt z wykonawcą.
Wiele z takich sporów znajduje finał w sądzie, a wykonawca może się skutecznie bronić w procesie. Pod pozorem roszczeń o wady wykonanych robót, kary umowne czy odszkodowania często kryją się zupełnie inne przyczyny sporu. Inwestorzy próbują bezzasadnie przerzucić na wykonawcę koszty wynikające ze zmiany ich oczekiwań w trakcie budowy albo konsekwencje swoich decyzji co do wybranych rozwiązań, z których się jednak rozmyślili.
Podobnie pod pozorem roszczeń o wady nie raz kryją się nieuzasadnione próby zmuszenia wykonawcy do wykonania „za darmo” dodatkowych prac, na których realizację strony się nie umawiały. Równie częste są próby obciążania wykonawców dodatkowymi, zwiększonymi kosztami budowy wynikającymi ze zmian preferencji lub oczekiwań inwestora.
Kancelaria od lat specjalizuje się w obronie wykonawców w sporach sądowych i pozasądowych przed roszczeniami inwestorów o wady wykonanych robot, kary umowne i inne żądania. Wspieram klientów nie tylko znajomością prawa, ale też specyfiki procesów budowlanych i złożonych relacji na budowie.