WRITE TO US
Jednym z ciekawych i niedocenionych sposobów prowadzenia działalności inwestycyjnej jest alternatywna spółka inwestycyjna („ASI”). Regulacje dotyczące ASI zostały wprowadzone do polskiego systemu jeszcze w 2016 roku, jednak dopiero po nowelizacji ustawy o podatku CIT z 2019 roku, rozwiązanie to zyskało na popularności.
Czym jest ASI?
W świetle obowiązującej ustawy o funduszach inwestycyjnych, alternatywna spółka inwestycyjna jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, czyli instytucją wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów, w celu ich lokowania zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną. ASI nie jest zatem odrębnym rodzajem spółki prawa handlowego. Działalność ASI może być prowadzona w ramach istniejących spółek kapitałowych, spółki komandytowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka kapitałowa, w tym również spółka europejska. W przypadku ASI, której wartość aktywów nie przekracza 100 mln EUR, do utworzenia potrzebne jest jedynie powołanie zarządzającego ASI, który uzyska wpis do rejestru prowadzonego przez KNF. Po złożeniu stosownego wniosku i uzyskaniu wpisu, można rozpocząć działalność inwestycyjną.
Jakie korzyści niesie za sobą ASI?
Wybór ASI zapewnia również określone korzyści podatkowe. Nowelizacja ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., wprowadziła zwolnienie od opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów lub akcji ASI pod warunkiem spełnienia określonych warunków dotyczących utrzymania statusu ASI oraz posiadania odpowiedniej ilości udziałów lub akcji w kapitale zakładowym spółki nieprzerwalnie przez okres dwóch lat.
Dla kogo ASI?
Alternatywna spółka inwestycyjna powinna zainteresować w szczególności inwestorów rozważających średnio lub długoterminowe inwestycje w udziały spółek prawa handlowego. Działalność inwestycyjna ASI, prowadzona w oparciu o przyjętą politykę inwestycyjną obejmować może bowiem wyłącznie inwestycje m.in. w papiery wartościowe, udziały lub akcje spółek, a także w inne instrumenty rynku kapitałowego czy w nieruchomości.
Zainteresowanie alternatywną spółką inwestycyjną widać również na lokalnym poznańskim rynku. Do naszej kancelarii zgłaszają się przedsiębiorcy poszukujący skutecznych sposobów inwestowania kapitału, przy jednoczesnym korzystaniu z przywilejów podatkowych.