Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
13 / 01 / 2016

ZMIANY PRAWNE W 2016 R. I NIE TYLKO

Udostępnij:

Zmiany prawne w 2016 roku


Ostatnie miesiące przyniosły spore zmiany w przepisach. W dzisiejszym artykule krótko przedstawiamy najważniejsze regulacje, a w szczególności nowości w prawie od 2016 r.


 


PRAWO PRACY



  • Nowy rok przyniósł wiele zmian w kodeksie pracy. Od stycznia możliwe będzie zawarcie ponownej umowy na okres próbny, ale tylko w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Ponadto uchwalono nowe regulacje dotyczącej umowy na czas określony. Teraz potrwa ona maksymalnie 33 miesiące, a łączna liczba umów nie będzie mogła przekroczyć trzech. Dotychczasowe okresy wypowiedzenia stosować się będzie odtąd zarówno do umów na czas określony jak i nieokreślony.


 



  • Ponadto wydłużono okres, w którym pracownik – kobieta po porodzie może złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przedłuża się także termin na złożenie żądania przyznania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.


 



  • Wzrosła kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 1850 zł brutto, a umowy zlecenia podlegają obligatoryjnemu odprowadzaniu składek do ZUS.


 


NIERUCHOMOŚCI



  • Współwłaściciele hal garażowych mogą brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnotę mieszkaniową i uzyskali uprawnienia w zakresie kontroli zarządu. Zobowiązani są jednak do partycypowania w kosztach utrzymania w zależności od wielkości udziału we współwłasności garażu i całej nieruchomości.


 



  • Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ogranicza podział gospodarstw rolnych i wprowadza prawo pierwokupu nieruchomości rolnych przez sąsiadów sprzedawcy. Wyłączono z kolei możliwość pierwokupu nieruchomości sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych przez byłych właścicieli. Ustawa umożliwia sprzedaż gruntów cudzoziemcom, ale zapobiega koncentracji takich nieruchomości w ich rękach.


 


PODATKI



  • Zmieniły się zasady korygowania przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Korekty przychodów co do zasady będzie można dokonać tylko w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono dokument potwierdzający jej przyczyny. Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie osiągnie przychodów, bądź będą one niższe od kwoty zmniejszenia, to będzie miał obowiązek zwiększania kosztów uzyskania przychodów o kwotę, o którą przychody nie zostały zmniejszone.


 



  • Zmiany objęły też ustawę o podatku VAT. Określono zasady obliczenia podatku naliczonego od tych zakupów towarów i usług, które tylko częściowo wykorzystywane są na cele działalności gospodarczej.

  • Ponadto zawężono katalog zwolnień podatkowych dotyczących przeniesienia własności gospodarstw rolnych obejmujących nieruchomość i nieco zmniejszono stawki maksymalne podatku od nieruchomości.

  • Ordynacja podatkowa stała się przyjaźniejsza dla podatników. Możliwe jest dokonanie płatności kartą, jak również rozliczanie się przez osoby inne niż podatnik. Przede wszystkim jednak wprowadzona została zasada rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.


 


PRAWO UPADŁOŚCIOWE I NAPRAWCZE ORAZ RESTRUKTURYZACYJNE



  • Ustawa prawo upadłościowe i naprawcze obejmuje już wyłącznie przepisy dotyczące upadłości. Kwestię postępowania naprawczego przeniesiono do nowej ustawy – prawa restrukturyzacyjnego.

  • Nowy Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości ma umożliwić wierzycielom szybszy dostęp do informacji dotyczących dłużnika, przyspieszyć postępowanie upadłościowe i ograniczyć jego koszty.

  • Od teraz jako dłużnika niewypłacalnego uznaje się podmiot, który stracił zdolność do realizowania swoich zobowiązań finansowych, a nie jak dotychczas – który ich faktycznie nie wykonuje. Ponadto brak spłaty zobowiązań w okresie trzech miesięcy powoduje zaistnienie domniemania niewypłacalności.


 


KONTOLA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ



  • Nowością jest możliwość złożenia przez przedsiębiorcę wniosku, aby kontrola jego działalności odbyła się w miejscu przechowywania dokumentacji, a nie w miejscu wykonywania działalności.


PRAWO SPADKOWE



  • Do polskich przepisów wprowadzono instytucję europejskiego poświadczenia spadkowego. Wydać je może sąd lub notariusz. Ponadto ustawodawca złagodził przepisy dotyczące kwestii przyjmowania spadku. Dla spadków nowo otwartych brak złożenia oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku automatycznie oznaczać będzie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co uchroni spadkobierców przed niechcianymi długami.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami