Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
12 / 10 / 2015

Zabezpieczenie powództwa

Udostępnij:

Występując na drogę sądową należy liczyć się z tym, że sprawa nie zakończy się szybko. Niestety – sądy są obciążone ogromem spraw, a przeciwnicy procesowi uciekają się do coraz wymyślniejszych sposobów na przedłużenie spraw. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zabezpieczyć swoich interesów na czas trwania postępowania.


Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość udzielenia zabezpieczenia w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd. Udzielenie zabezpieczenia to nic innego jak otoczenie strony tymczasową ochroną, aby orzeczenie, które ma zapaść w sprawie mogło zostać wykonane.


Istnienie roszczenia


Podmiot wnoszący o udzielenie zabezpieczenia powinien wykazać, że istnieje prawdopodobieństwo słuszności jego roszczenia co do zasady. Może przy tym posiłkować się dowodami, które wskazują na słuszność jego twierdzeń. Należy jednak podkreślić, że ostatecznie o zasadności dochodzenia roszczenia przesądzi sąd dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Udzielenie zabezpieczenia nie musi zatem oznaczać, że sąd wyda rozstrzygnięcie korzystne dla powoda.


Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia


Można mówić o nim wówczas, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia w przyszłości bądź też w inny sposób negatywnie wpłynie na osiągnięcie celu postępowania. Utrudnienie musi mieć przy tym charakter realny. Zatem nie każda sytuacja uzasadnia istnienie interesu prawnego – strona ubiegająca się o zabezpieczenie powinna udokumentować swoje obawy i przekonać sąd, że zabezpieczenie jest naprawdę niezbędne


Zaspokojenie roszczenia


Należy pamiętać o tym, że co do zasady udzielenie zabezpieczenia nie może zaspokoić roszczenia strony. Przykładowo - Komornik może w ramach zabezpieczenia postępowania zająć rachunki bankowe dłużnika, ale przelanie pieniędzy na konto powoda zaspokoiłoby roszczenie, zatem takie działanie jest niedopuszczalne.

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami