Kolejny opisywany przez nas projekt ustawy dotyczy zmian w kodeksie spółek handlowych. Tym razem większą ochronę zyskać mają mniejszościowi wspólnicy spółek kapitałowych.
Zwiększona ochrona polegać ma na przyznaniu szerszemu gronu wspólników mniejszościowych kompetencji do umieszczania spraw w porządku zgromadzenia. Aktualnie przepisy przewidują taką kompetencję dla wspólników reprezentujących do najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego. Projekt ustawy przewiduje zmniejszenie ułamka do jednej dwudziestej. Rząd przewiduje semiimperatywny charakter tych przepisów, co oznacza, że umowa spółki będzie mogła przyznać opisywane uprawnienie wspólnikom reprezentującym jeszcze mniejszą część kapitału zakładowego spółki.
W przypadku publicznej spółki akcyjnej nowelizacja przewiduje, że jeśli członek zarządu powstrzyma się od udziału w rozstrzyganiu sprawy z uwagi na sprzeczność interesów, zarówno fakt powstrzymania się od udziału jak i wskazanie sprzeczności interesów będzie odnotowywany w protokole nawet jeśli członek zarządu nie zgłosi takiego żądania. Ponadto do 30 dni wydłużony zostać ma termin dokonania ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia spółki publicznej.
Zmiany objąć mają także kadencyjność członków organów spółek. Jeśli umowa (statut) spółki przewiduje kadencyjność, to powinien się w niej znaleźć także zapis o okresie powołania członka organu. Jeśli natomiast kadencja nie jest określana – nie będzie ona wygasać po upływie jednego roku obrotowego, tak jak ma to miejsce dotychczas. Podobne zmiany przewidziane są zarówno dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.
To jedynie najistotniejsze zmiany, które objąć mają przepisy kodeksu spółek handlowych. Jeśli interesuje Państwa poruszona tematyka, zachęcamy do kontaktu (kancelaria@krotoski-adwokaci.pl).