Premia kompensacyjna ma na celu rekompensatę strat poniesionych przez właścicieli budynków mieszkalnych, w związku z obowiązującymi w okresie między 12 listopada 1994 roku a 25 kwietnia 2005 roku zasadami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych znajdujących się w tych budynkach.
O premię kompensacyjną mogą ubiegać się inwestorzy będący osobami fizycznymi, którzy chcą zrealizować przedsięwzięcie remontowe budynków mieszkalnych przeznaczonych na wynajem (kamienic). Zakres dokonywanych remontów jest praktycznie nieograniczony.
Zgodnie z art. 10 ust 1 Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów premia kompensacyjna przeznaczona jest dla inwestora będącego osobą fizyczną który: • jest właścicielem budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym i był jego właścicielem w dniu 25 kwietnia 2005r.,
• jest właścicielem części budynku mieszkalnego z lokalami kwaterunkowymi i w dniu 25 kwietnia 2005 r. był właścicielem tej części budynku mieszkalnego,
• jest spadkobiercą osoby będącej właścicielem budynku mieszkalnego z co najmniej jednym lokalem kwaterunkowym, która w dniu 25 kwietnia 2005 r. była właścicielem tego budynku, • jest spadkobiercą osoby będącej właścicielem części budynku mieszkalnego z lokalami kwaterunkowymi i w dniu 25 kwietnia 2005 r. była właścicielem tej części budynku mieszkalnego.
Wysokość wypłaconej premii kompensacyjnej zależy od:
- okresu w którym właściciel nieruchomości miał ograniczoną swobodę w kształtowaniu wysokości czynszów w lokalach mieszkalnych w okresie od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005,
- powierzchni lokali, które były zajęte przez najemców,
- wskaźnika kosztu przedsięwzięcia
- wskaźnika przeliczeniowego (czyli potocznie określanego jako wartość odtworzeniowa)
Premia kompensacyjna przysługuje tylko raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego.
Zachęcamy do korzystania z tej formy pomocy finansowej, stanowiącej zwrot poniesionych kosztów remontu. Inwestorzy, którzy będą zainteresowani uzyskaniem premii mogą skorzystać z pomocy prawnej naszej kancelarii. Pomożemy w załatwieniu wszelkich formalności.
Przykładowe premie, jakie udało się nam dotychczas uzyskać dla jednej kamienicy położonej w Poznaniu wynosiły nawet do 350.000,00 zł.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami.
adwokat Maciej Krotoski