Prawo spadkowe jest tematem najczęściej poruszanym przez nas w publikacjach. Dziś powiemy o nowelizacji m.in. prawa bankowego, która została w środowisku prawniczym określona mianem „ustawą o martwych kontach”. Głównym jej założeniem jest wprowadzenie uregulowań, dzięki którym spadkobiercy uzyskają łatwiejszy dostęp do rachunków bankowych osób zmarłych.
Zmiany zainicjował Senat. Celem wprowadzenia nowelizacji jest uregulowanie kwestii nieaktywnych, tzw. „uśpionych” rachunków bankowych. Praktyka pokazuje, że spadkobiercy niejednokrotnie, z uwagi na tajemnicę bankową, nie mogą uzyskać informacji o kontach bankowych zmarłego, przez co tracą dostęp do zgromadzonych na nim środków. Obecny stan prawny stanowi, że dyspozycje wobec konta wygasają w chwili śmierci jego posiadacza.
Dlatego też od teraz banki mają zostać obciążone obowiązkiem informowania o możliwości wskazania osób uprawnionych do konta na wypadek śmierci przy zakładaniu rachunku. Natomiast niezwłocznie po otrzymaniu informacji o śmierci jego właściciela, banki będą zobowiązane do zawiadomienia wskazanych osób o możliwości wypłaty pieniędzy.
Kolejnym obowiązkiem banków będzie ustalanie, czy posiadacz rachunku żyje. W związku z tym banki będą występować do szefa MSW o udostępnienie danych z rejestru PESEL po upływie pięciu lat od chwili dokonania ostatniej transakcji.
Nowością ma być także instytucja Centralnej Informacji o Rachunkach. Za jej pośrednictwem posiadacz rachunku lub jego spadkobierca mają zyskać możliwość automatycznego ustalenia wszystkich rachunków posiadanych przez daną osobę.