19. października 2016 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego z dwóch współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje - jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej - przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy.
Orzeczenie zapadło w sprawie, w której ojciec i syn wspólnie zakupili auto. Samochód okazał się jednak nie przedstawiać cech, o których zapewniał sprzedawca. Ojciec darował przypadający na niego udział synowi, a ten, jako całościowy właściciel, odstąpił od umowy sprzedaży na podstawie przepisów o rękojmi i domagał się zwrotu ceny za auto oraz kosztów zakupu.
Dotychczas sądy i doktryna reprezentowali dwa całkiem odmienne stanowiska. Sąd Najwyższy wydając omawianą uchwałę zakończył wieloletni spór.
Należy zwrócić uwagę, że uchwała dotyczy sytuacji, gdy obdarowany przed dokonaniem darowizny był już współwłaścicielem rzeczy. Wątpliwości budzi zatem możliwość jej zastosowania do sytuacji, w której obdarowany nie był wcześniej stroną umowy sprzedaży.