Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
61 8 527 529,
61 8 520 224
13 / 07 / 2016

Nowy rządowy pomysł na ochronę przedsiębiorców

Udostępnij:

Rządowe Centrum Legislacji informuje o przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi konsekwencjami skutków zmian dotychczasowej interpretacji przepisów przez organy państwowe.


Głównym punktem opracowywanych zmian jest uregulowanie sytuacji, w której przedsiębiorca podejmuje działania zgodne z wykładnią przepisów dotychczas przyjętą przez organy administracji państwowej, a okaże się, że została ona zmieniona. Należy przy tym zauważyć, że chodzić ma zmianę „oceny” – wykładni przepisów, która nie jest związana z nowelizacją ustaw, czy zmianą stanu faktycznego. Rząd proponuje, by prawo chroniło interesy przedsiębiorcy, który działa w zaufaniu do ugruntowanej przyjętej przez organy praktyki.


Projekt ustawy przewiduje zdefiniowanie pojęcia ugruntowanej praktyki jako wykładni dominującej w okresie, który jest objęty zachowaniem przedsiębiorcy, a który jednocześnie nie jest krótszy niż 12 ostatnich miesięcy.


Jeśli okaże się, że zachowanie przedsiębiorcy było zgodne z ugruntowaną praktyką organu – nie będzie mógł on zostać obciążony daninami ani sankcjami. Nie będzie przy tym istotne, czy przedsiębiorca zachowywał się zgodne z ugruntowaną praktyką stosowaną przez organ w stosunku do niego, czy też do innych przedsiębiorców. Warunkiem jest aby wykładnia przepisów nie została zmieniona, a stan faktyczny danej interpretacji był tożsamy z sytuacją przedsiębiorcy.


Zmianami objęta zostanie kwestia kontroli działalności gospodarczej. Jeśli zachowanie przedsiębiorcy okaże się zgodne z ugruntowaną praktyką organ kontroli zawiadomi go o ujawnionych okolicznościach. Zalecenia pokontrolne obejmą wskazanie prawidłowego sposobu postępowania wraz z wyznaczeniem terminu zmiany zachowania. Pouczenie przedsiębiorcy o pożądanym postępowaniu będzie stanowiło odpowiednik sankcji.


Aktualnie ustawa poddana została konsultacjom społecznym. Plany obejmują wejście w życie nowych przepisów od początku 2017 r.


 

 

Zapoznaj się z naszymi najnowszymi materiałami