W miniony piątek Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o własności lokali. Nowelizacja poza kilkoma kosmetycznymi poprawkami dotychczasowych przepisów daje współwłaścicielom lokalu w częściach ułamkowych takie samo prawo głosu, jakie dotychczas mieli tylko właściciele mieszkań we wspólnotach.
Nowe uprawnienia
Podpisana ustawa głównie umocni pozycję współwłaścicieli hal garażowych. Od wejścia w życie nowelizacji będą mogli oni brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnotę mieszkaniową oraz zyskają większy wpływ na jej finansową politykę. Ponadto przysługiwać im będą uprawnienia w zakresie kontroli zarządu.
Obowiązki
Zwiększenie uprawnień to nie jedyne zmiany. Na mocy nowych przepisów współwłaściciele hal garażowych obciążeni zostaną obowiązkami takimi jakie dotychczas spoczywały na współwłaścicielach mieszkań – będą musieli między innymi partycypować w kosztach w zależności od wielkości swojego udziału we współwłasności garażu i całej nieruchomości.
Dotychczasowe problemy
Obecnie problematyczną kwestią jest istnienie tzw. „zbiorowego członka wspólnoty mieszkaniowej”. Chodzi o współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego. W praktyce jeden garaż jest często współwłasnością kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset współwłaścicieli. Taka sytuacja powoduje, że jeśli garaż wielostanowiskowy jest w kilkudziesięciu procentach udziałowcem w nieruchomości wspólnej, rodziło to trudności w przegłosowaniu jakiejkolwiek uchwały. Podjęcie uchwały wymaga bowiem większości głosów.
Sprawy zlecane Kancelarii przez Klientów pokazują, że kwestie związane z istnieniem lub chęcią zniesienia współwłasności są w praktyce niezwykle skomplikowane. Jeśli zatem są, lub zamierzacie Państwo być współwłaścicielami nieruchomości, warto starannie rozważyć strategię działania, aby nie okazało się, że na naprawę błędów jest już za późno.